Hakkımızda

Derneğin kuruluş amacı; Manisa merkez ve ilçelerindeki otizmli çocukların ve gençlerin eğitimlerini sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerle destekleyerek onların yaşamlarını kolaylaştırmak, hayatlarını kendi başlarına idame ettirmelerine yardımcı olmak ve ailelerine eğitim alanında destek olmak, yol göstermektir. Bu temel amacın yanısıra Manisa Otizm Derneği, otizm ile ilgili olarak Manisa ve çevresinde kamu kurumları, özel kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri ile birlikte projeler geliştirerek, otizme yönelik farkındalığı arttırmayı da hedef edinmiştir.

Manisa Otizm Derneği, 2010 yılından bugüne gerçekleştirdiği pek çok proje ile bu temel amaçlarını ve hedeflerini hayata geçirmeye çalışmaktadır.

Bunlardan en önemlisi; Otizm Farkındalık Haftası ve özellikle de Otizm Farkındalık Gününde (2 Nisan) gerçekleştirilen tiyatro etkinliğidir. Bu etkinliğin özelliği Türkiye’de ilk defa otizmli çocukların ve annelerinin birlikte sahne aldığı, toplum içerisinde her alanda otizmle ilgili yaşanan sorunların -trajikomik olaylara dayanan sorunlar – ve çözümde yapılabileceklerin, kısa skeçlere dönüştürerek sergilendiği bir tiyatro oyunu olmasıdır.

Bunun yanısıra Manisa Otizm Derneği, otizme yönelik temel amaç ve hedeflerini gerçekleştirmek üzere sergi, kermes, bisiklet turu ve daha nice projeye imza atmıştır.

Aşağıda genel olarak bu konuda bilgi verilmektedir:

  • Otizm Farkındalık Günü Tiyatrosu: Bu etkinlik ilk defa 2014 yılında Otizm farkındalık gününde (2 Nisan) gerçekleştirilmiştir. Daha sonra 31 Mart 2017’de ikinci kez gerçekleşmiştir. 2 Nisan 2018 Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde ise “O Benim Dünyam” Tiyatro Etkinliği, Manisa Otizm Derneği ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Türk Kızılay Topluluğu işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.
  • Sergiler ve Kamu Spotu gösterimi: 2015 yılında 2-5 Nisan tarihleri arasında, Manisa Büyük Şehir Belediyesi Kültür Sitesi Lale Fuaye Salonu’nda “Küçülen Dünyada Büyüyen Yalnızlık: Otizm” konulu kamu spotu gösterilmiştir. Bu etkinlik aynı zamanda iki sergiye de ev sahipliği yapmıştır: Otizmli bir çocuğun gözünden dünyayı resmeden karikatür sanatçısı dayısının karikatürleri, bir karikatür sergisi olarak Manisa halkının beğenisine sunulmuştur. İkinci sergi ise, kamu spotunda yer alan çocuklarımızın fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisidir.
  • Bisiklet Turu: 2016 yılında Üniversitelerarası Sosyal Sorumluluk Birlikteliği grubu Nisan ayının otizm farkındalık ayı olması nedeniyle İstanbul’dan İzmir’e bisiklet turu düzenlemiştir. İstanbul, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir olmak üzere devam eden “Pedallar Otizm için Çevriliyor” etkinliğinde bisikletseverler ve Manisa Otizm Derneği işbirliği ile Otizmi yaşayan çocukların, gençlerin ve ailelerinin sesini duyurmak amaçlanmıştır.
Bize yardımcı olmanızın başka bir yolu
BİZİ FACEBOOK'TA
TAKİP EDİN
BİZİ TWİTTER'DA
TAKİP EDİN
BİZİ İNSTAGRAM'DA
TAKİP EDİN

BÜLTENE ÜYELE OLUN

Mail servisimize üye olarak bizden haberdar olabilirsiniz. Kişisel verilerin korunması kanunu gereği bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. İstediğiniz zaman mail servisimizden çıkabilirsiniz.

Hakkımızda

Otizmli çocuklarımızın ve gençlerimizin topluma adapte olabilmeleri için dönem dönem aileleri eşliğinde sosyal faaliyetler (piknik, kahvaltı, gezi, spor faaliyetleri gibi) düzenliyoruz.

Site Haritası

  • Hakkımızda
  • Okulumuz
  • Bizden Haberler
  • Etkinliklerimiz
  • İletişim

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Manisa Email: bilgi@manisaotizm.org

Türkiye Otizm Meclisi Üyesidir.

Bu yayın Avrupa Birliğinin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Manisa Otizm Derneği sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.